2017,  Belgia,  Bruksela,  Eurotrip2017

Bruksela, Belgia – Mini EUROTRIP 2017

Bazą naszego sierpniowego Mini EUROTRIPU była Kolonia w Niemczech. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy była Bruksela. W Kolonii mieliśmy zapewniony nocleg (i wyżywienie – pozdrowienia dla kochanej cioci!:)), więc do Brukseli pojechaliśmy wcześnie rano i spędziliśmy tam jedynie jeden dzień…. Chcieliśmy podczas tego krótkiego urlopu zobaczyć jak najwięcej i chyba nam się to udało. 😉

Bruksela do tej pory kojarzyła mi się jedynie z czekoladą i Parlamentem Europejskim. Myślałam też, że nie znajdę tam nic dla siebie. Czy się myliłam? Czy Bruksela podbiła moje serce???
Odpowiedź znajdziecie gdzieś na końcu, jeśli uda Wam się przebrnąć przez masę zdjęć…. 😉

zwiedzanie Brukseli, atrakcje Brukseli

Samochód zostawiliśmy na bezpłatnym parkingu, w pobliżu stacji metra Delta, a stamtąd dojechaliśmy właśnie metrem do centrum. Co zaskoczyło nas na samym wstępie? Brak możliwości wyboru języka angielskiego w biletomatach 😉
Belgia, komunikacja miejska,
Już nieraz o tym wspominałam (i pewnie jeszcze wspomnę), że uwielbiam korzystać z metra… 🙂
No i jesteśmy…
zwiedzanie Brukseli, atrakcje Brukseli, Belgia
Charles Buls był burmistrzem Brukseli w latach 1881-1899. Przyczynił się do zachowania np. Wielkiego Placu i wielu innych zabytków. Walczył o reformę edukacji.
zwiedzanie Brukseli, atrakcje Brukseli
Kościół pw. św. Magdaleny
Pogoda była idealna! Nie było upałów, ale było dość ciepło, słonecznie…
Spacerowaliśmy po uliczkach i chcieliśmy poznać i zrozumieć to miasto.

Galerie królewskie św. Huberta

– Les galeries Royales Saint-Hubert

Pasaż Królewski św. Huberta jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych galerii w Europie. Galeria powstała w latach 1846-1847, składa się z dwóch części, każda ma 100 metrów długości. Znajdują się tutaj liczne kawiarnie, zachwycające sklepy z czekoladą i galanterią skórzaną. Ceny robią wrażenie… 😉
Ciekawostka – w XIX wieku galeria była centrum literackim, można w niej było spotkać francuskich pisarzy.
zwiedzanie Brukseli, atrakcje Brukseli

 

 

 

 

zwiedzanie Brukseli, atrakcje Brukseli

 

Wielki Plac – Grand Place

Rynek przypominający kształtem pięciokąt, na którym znajduje się charakterystyczny, gotycki ratusz. Pod koniec XVII wieku większość budynków na rynku uległa zniszczeniu podczas ostrzału przez francuską artylerię. Atak przetrwały jedynie gmachy ratusza i Maison du Roi. W ciągu kilku lat budynki zostały odbudowane w jednolitym, barokowym stylu.

 

 

Maison du Roi, czyli Dom Króla – pałac powstały w XVIw. z polecenia księcia Brabancji, jako znak jego panowania. Był jedynie symbolem, ponieważ nigdy nie zamieszkał tam żaden król.
Budynek znajduje się dokładnie naprzeciwko ratusza – miało to umniejszyć znaczeniu budynkowi władz miejskich. Obecnie znajduje się tam Muzeum Miejskie.

 

Ratusz w Brukseli – Hôtel de Ville de Bruxelles

Wkraczając na rynek ciężko byłoby nie zauważyć tego budynku. Ratusz powstawał w latach 1402 – 1454.  Wieża budynku ma wysokość 96 metrow, a na jej szczycie znajduje się 3 metrowy posąg św. Michała. Budynek pomimo tego, że olbrzymi (nawet mój szerokokątny obiektyw miał problem, aby objąć go w całości) odznacza się lekkością.
Ratusz zrobił na mnie olbrzymie wrażenie, ale ja po prostu uwielbiam gotycką architekturę!

 

Oddalamy się już nieco od Grand Place i dalej spacerujemy uliczkami…  Z każdej strony kuszą nas witryny sklepów z czekoladami. Ok, lepiej skupmy się na architekturze. 😉

 

Bulwar Anspach – Boulevard Anspach

Ulica przecinająca centrum Brukseli. Została całkowicie wyłączona z ruchu samochodowego. Zamiast aut teraz znajdują się tam zieleń i miejskie meble oraz tłumy spacerujących ludzi ;).

 

 Giełda papierów wartościowych – Bourse

 

 

 

 

 

Po lewej: Opera – La Monnaie, a dokładnie naprzeciwko taki nowoczesny, ciemny, przeszklony budynek. Tak kontrastowych miejsc w Belgii jest wiele.

 

 

 

Katedra św. Michała i św. Guduli

Kolejna gotycka perełka (z nutką renesansu), która mnie urzekła. 😉
Imponująca fasada, wnętrze skrywające wiele skarbów… Duża przestrzeń, wysokie wnętrze, światło wpadające przez witrażowe okna. Naprawdę warto spędzić tam kilka chwil, aby się wyciszyć. 😉

 

 

 

 

 

Dreptamy dalej….

 

 

 Daleko w tle widać nasz cel, ale po drodze mijamy jeszcze…
Kolumna Kongresu

Ogród Botaniczny – Le Botanique

Jest kulturalnym centrum Brukseli, odbywają się tutaj różnego rodzaju koncerty i wydarzenia.
W tym miejscu jeszcze dokładniej widać kontrasty Brukseli. Park z neoklasyczną oranżerią, a w około lśniące szkłem, nowoczesne “potwory”. 😉

 

 

 

 

 

 

 No i dodreptaliśmy 🙂
 Kościół królewski św. Marii – Église royale Sainte-Marie

Atomium

Powiększony 165 milionów razy model kryształu żelaza powstał w 1958 roku z okazji Wystawy Światowej w Brukseli, EXPO-58 jako symbol naukowych i technicznych osiągnięć “wieku atomu”.
Model składa się z  9 “atomów” (o średnicy 18 metrów) połączonych dwudziestoma 40-metrowymi korytarzami.
Budowla ma 103 metry wysokości i waży 2400 ton. Jest naprawdę imponująca. 
W najwyższej kuli znajduje się platforma widokowa, z której można podziwiać panoramę Brukseli. W innych pięciu “sferach” można zwiedzać wystawy.
 
Znajduje się w Parku Heysel, w dzielnicy Laeken i jest częścią brukselskiego parku rozrywki (w pobliżu znajduje się też Mini Europa).
 

 

 

 

Park miejski Cinquantenaire

 

 

 Potrójny łuk triumfalny

 

 

 

 Królewskie Muzeum Sił Zbrojnych i Historii Militarnej

Budynek Parlamentu Europejskiego

 

 

 

 

 

 

Symbole Brukseli – czekolada, piwo, frytki, koronka i…

Bruksela to miasto słynące z czekoladek, piwa, frytek i koronek. Czekolad kupiłam mnóstwo, naprawdę ciężko byłoby tego nie zrobić, na każdym kroku spotyka się cudowne sklepiki, których wystawy kuszą tak, że ciężko oderwać wzrok 😉 Zjadłam również frytki, trafiłam na naprawdę pyszne, ale majonez był meeeeega tłusty 😉 Jeżeli chodzi o koronki to kupiłam jedną, która służy mi jako zakładka do książki (pokażę ją w innym poście;)). Symbolem Brukseli jest również Manneken Pis – czyli figurka-fontanna przedstawiająca sikającego chłopca. O tym jednak nie będę pisać, ponieważ nie znoszę tej figurki i w ogóle nie chcę jej kojarzyć z Brukselą 😉

Kontrastowe miasto

Bruksela jest dla mnie bardzo kontrastowym miastem. W jednym miejscu możemy podziwiać zabytki architektury otoczone niesamowicie nowoczesnymi biurowcami. Można znaleźć cudowne zakątki zieleni “obrośnięte” przeszklonymi budynkami. Spacerując centrum można odczuć, że jest to naprawdę bogate miasto, jeśli jednak odejdziemy nieco dalej jest po prostu brudne i niezadbane.

Bruksela – podsumowanie

Nie oczekiwałam zbyt wiele. Nie marzyłam o odwiedzeniu tego miasta, zawsze wydawało mi się, że jest to miasto sztywne, że nie znajdę w nim nic dla siebie. Bardzo się myliłam!
Po pierwsze – pomimo tłumu ludzi odniosłam wrażenie, że Bruksela jest dość spokojnym i cichym miastem.
Po drugie – wcale nie jest taka sztywna! 😉
Po trzecie – Bruksela zachwyciła mnie gotyckimi budowlami i nowoczesnymi biurowcami – tak, ja naprawdę uwielbiam te “przeszklone potwory” ;))
Mam wrażenie, że gdybym mogła spędzić w Brukseli więcej czasu to polubiłabym ją jeszcze bardziej, chociaż mogę się mylić…. 😉
A Wy?? Byliście w Brukseli? Jakie zrobiła na Was wrażenie?
Pozdrawiam Was ciepło! M.

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *