Niebieskie atrakcje Porto - azulejo

by - kwietnia 08, 2018

Portugalia zawsze kojarzyła mi się z pięknymi krajobrazami, winem (no jakże by inaczej :)), smacznym jedzeniem... Marzyłam o podróży do Porto, właściwie nawet nie wiem czemu w swoich marzeniach wybrałam Porto, a nie Lizbonę, ale skoro już tak wypadło to mój mąż postanowił zrealizować to moje marzenie :)) Wróciliśmy z ogromem zdjęć i cudownych przeżyć, i potrzebowałam dłuższej chwili, aby to wszystko uporządkować i móc się tym z Wami podzielić :)

Wydaje mi się, że chyba każdy kojarzy Portugalię z niebiesko-białymi ceramicznymi płytkami. Nic w tym dziwnego, w samym Porto można zobaczyć je dosłownie na każdym kroku i właśnie od tego chcę zacząć moją relację :)

atrakcje porto


Azulejo (bo taką właśnie nazwę noszą te cienkie, ceramiczne płytki) na Półwyspie Iberyjskim zostały wprowadzone w XIII w. przez Maurów. Mozaiki tworzone z azulejo zyskiwały coraz większą popularność i tak w XVI wieku w Portugalii powstały ich pierwsze wytwórnie. Ponoć w XVII wieku azulejo było już wszędzie i pokrywało nie tylko ściany, ale również podłogi i sufity. Stosowano je jako izolację przed deszczem i ogniem. Pomimo tego, że były tak powszechne, ich znaczenie urosło także do rangi sztuki.

Porto, atrakcje


Stacja kolejowa Sao Bento

Dworzec Sao Bento znajduje się w samym centrum miasta, przy placu Almeida Garret. Wcześniej w tym miejscu znajdował się klasztor, który król Karol I postanowił przebudować w dworzec. Stacja powstawała w latach 1900-1916. Obecnie jest znana ze swojego wnętrza, ozdobionego ok 20 tys płytek, które przedstawiają historię Portugalii. Jest to dzieło Jorge Colaco i zajmuje ok. 551 m2 powierzchni!

azulejo

atrakcje porto

atrakcje portoIgreja de Santo António dos Congregados

Tuż obok stacji Sao Bento znajduje się Kościół pw. św. Antoniego, którego fasada pokryta jest azulejo.

atrakcje porto

zwiedzanie porto


Igreja do Carmo

atrakcje porto

Kościół powstał w drugiej połowie XVIII wieku, a w 1912 roku jego boczną ścianę wyłożono kafelkową mozaiką, na której możemy zobaczyć sceny historyczne, dotyczące założenia Klasztoru Karmelitów. Ściana jest naprawdę imponująca! Natomiast wnętrze kościoła jest dla mnie zdecydowanie zbyt przesadzone. Jednak jest to miejsce, które na pewno trzeba odwiedzić będąc w Porto :)
porto

atrakcje porto

azulejo

atrakcje portoCapela das Almas

Kaplica Dusz to kolejne miejsce w Porto, które TRZEBA zobaczyć! Poza tym spacerując po deptaku Rua de Santa Catarina, naprawdę trudno byłoby go nie zauważyć. 

azulejo porto

azulejo porto

Budynek powstał w XVIII wieku, a kafelki azulejo zdobią go od roku 1801.Igreja de Santo Ildefonso

Pochodzący z XVIII wieku kościół św. Ildefonsa to chyba, obok Stacji Sao Banto, jedna z najpopularniejszych w Porto budowli ozdobionych azulejo.

azulejo porto

azulejo porto

Azulejo to nie tylko dworzec Sao Bento czy Kościoły, te urocze kafelki spotkacie także w mniej popularnych miejscach :)

atrakcje porto zwiedzanie blogzwiedzanie atrakcje porto blog
Byliście w Porto? Lubicie to miasto? Co podobało Wam się najbardziej - azulejo czy może coś innego?:) 
W kolejnym poście pokażę Wam co w Porto urzekło mnie najbardziej!


pozdrawiam!You May Also Like

9 komentarze

 1. Cudowny niebieski post :) dlaczego nie wiedziałam o istnieniu Twojego bloga?! Pięknie tu Madziu!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też pierwsze, o czym myślę, rozważając podróż do Portugalii, to Porto. I kiedyś na pewno tam pojadę! Piękne zdjęcia, aż by się chciało gdzieś polecieć :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiekna architektura! Chcialabym podziwiac to na zywo!

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubie krajobraz i architekturę jeśli chodzi o różnego rodzaje wyjazdy i miasta! Lubie do takich blogów jak ten wracać ♥

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne zdjęcia <3
  https://xthy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale piękne rzeczy widziałaś. Już się zakochałam w tych niebieskościach :)

  OdpowiedzUsuń