Miasto kontrastów - Tel Awiw, Izrael - listopad 2017

by - grudnia 10, 2017

Miasto kontrastów. Tak, wiem. To popularne określenie Nowego Jorku, Kijowa, Warszawy, Łodzi czy Bangkoku. Pewnie w każdym mieście można odnaleźć jakiś kontrast i dla wielu ten kontrast to będzie coś innego. Ale spacerując po Tel Awiwie to pierwsze co przychodzi do mojej głowy - KONTRAST.

Tel Awiw to prawdziwa mieszanka narodów, kultur i religii. To również architektoniczny chaos - eleganckie, zamknięte osiedla i surowe, szklane wieżowce otoczone małymi sklepikami, knajpami tętniącymi życiem czy budynkami sprawiającymi wrażenie jakby niedługo miały się rozpaść.
Tel Awiw to również wszechobecny luz - miejsce idealne na chwilę wytchnienia. Z drugiej strony to również miasto, które nigdy nie śpi, słynące z bogatego życia nocnego i niesamowitych imprez.


izrael,Większość tych zdjęć zrobiłam w sobotę, podczas trwającego szabatu, dlatego ulice są tak puste. 
Gdy szabat się kończy ulice zapełniają się ludźmi i samochodami, wszędzie słychać klaksony, gwar, krzyki. Czuć spaliny, trawkę i mocz. 

israel

Za sprawą Białego Miasta (tj. ok. 4 tys budynków, zbudowanych w stylu Bauhaus) Tel Awiw w 2003 roku został umieszczony na Liście światowego dziedzictwa UNESCO. Budynków tych jest naprawdę sporo i podczas pobytu w mieście nie sposób ich nie zauważyć.

Neve Tzedek

Jest uważana za najstarszą dzielnicę miasta. Z pewnością nią jest, ponieważ powstała, kiedy Tel Awiw jeszcze nie istniał. Założona w 1887 roku jako pierwsza dzielnica żydowska położona poza murami miasta Jaffa.
Dzisiaj jest enklawą artystów. Znajdują się tutaj ekskluzywne butiki oraz modne kawiarnie i knajpy.
Florentin

Kolejna artystyczna dzielnica Tel Awiwu. Ta jednak jest bardziej wyzwolona, a budynki już nie tak eleganckie, raczej wyglądają na podupadające. Dzielnica, która nocami tętni życiem. Pamiętajcie, że zdjęcia są z sobotniego przedpołudnia (szabat). Najbardziej jednak Florentin kojarzy się z niesamowitym street artem.Carmel Market

to bazar oferujący oszałamiający wybór wszystkiego - przypraw, owoców, warzyw, ubrań, kosmetyków, biżuterii, pamiątek i innych przeróżnych bibelotów. 
Polubiłam Tel Awiw za jego hipsterski luz, oczarował mnie pięknymi plażami i widokami. Całą naszą mini podróż uważam za bardzo udaną i z chęcią wrócę do Izraela, aby poznać jego inne zakątki. 

*

A Wy? Byliście w Izraelu? Jakie są Wasze wrażenia?? Pozdrawiam, kraszynka


You May Also Like

8 komentarze

 1. Architektoniczna kostka Rubika :) Twoje zdjecia swietnie oddaja klimat tego miejsca

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne miejsce! Chętnie zobaczyłabym je na własne oczy :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowne ujęcia ;) Jak patrzę na te zdjęcia to od razu mam ochotę wyjechać na wakacje ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Planuję wybrać się tam niebawem :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Po zobaczeniu Twoich zdjęć jeszcze bardziej chcę tam pojechać! <3 Moja króciutka wizyta w Izraelu padła na Jerozolimę, (która swoją drogą też robi niesamowite wrażenie). Koniecznie trzeba wrócić na dłużej! :)

  OdpowiedzUsuń