Cmentarz na Rossie i wileńskie kościoły - Wilno, Litwa - październik 2017

by - listopada 02, 2017

Hej! Przybywam dziś do Was z kolejnym postem dotyczącym Wilna, a dokładniej chcę Wam pokazać cmentarz na Rossie oraz kilka wileńskich kościołów. Nie zniechęcajcie się proszę - naprawdę warto zerknąć ;)

No i mam jeszcze jedną wiadomość - zmienił się adres strony, w końcu mam swoje własne miejsce w sieci! :)))

Cmentarz na Rossie

Cmentarz na Rossie znajdował się wysoko na mojej liście miejsc do zobaczenia w Wilnie. Już pierwszego dnia, kiedy zostawiliśmy bagaże w hotelu, podreptaliśmy tam na nogach (ale oczywiście bez problemu można tam dojechać autobusem - szybciej i wygodniej). My jednak lubimy się tak poszwędać, jednak gdy już tam dotarliśmy byliśmy dość zmęczeni i obiecaliśmy sobie, że na Stare Miasto wrócimy autobusem. Oczywiście wróciliśmy pieszo :) Ale ja nie o tym....


wilno, litwa, zabytki,

Cmentarz na Rossie to miejsce mocno związane z historią Rzeczypospolitej. Jest jedną z czterech najważniejszych nerkopolii narodowych.
W skład cmentarza wchodzi:
Stara Rossa - pierwszy cmentarz zamiejski, powstały w 1769 roku z inicjatywy parafii św. Józefa i Nikodema. Jednak źródła historyczne donoszą, że już wcześniej w tym miejscu znajdował się cmentarz jezuicki. Pod koniec XVIII wieku wybudowano pierwsze katakumby, a w 1801 cmentarz został oficjalnie zalegalizowany. Kiedy w 1840 została wybudowana neogotycka kaplica, nekropolia została uważana za elitarną i pochowane są tu osoby zasłużone lub wysoko postawione w hierarchii społecznej.  
Nowa Rossa - po drugiej stronie ulicy Listopadowej w 1847 roku powstała nowa część cmentarza. Chowano tutaj mieszkańców Wilna i żołnierzy poległych w latach 1919-1920

wilno, litwa, zabytki, podróżewilno, litwa, podróżeCmentarz Wojskowy i Mauzoleum Matka i Serce Syna - na niewielkim terenie przed Starą Rossą powstał w 1920 roku cmentarz wojskowy. Spoczywa tu 242 polskich żołnierzy.
Na terenie tej części cmentarza znajduje się grób Marii z Billewiczów Piłsudskiej, który jest także miejscem pochówku urny z sercem Józefa Piłsudskiego.Cmentarz na Rossie to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić będąc w Wilnie. To miejsce niesamowite, nostalgiczne... Ponad około 26 tysięcy nagrobków zostało "porozrzucane" po czterech wzniesieniach: Górce Literackiej, Górce Anielskiej, Wzgórzu Pomocnym i Wzgórzu Południowym. Samotny spacer po cmentarzu to jak podróż w czasie.  Tego nie da się opisać, trzeba tego samemu doświadczyć.Wileńskie świątynie

Wilno to wielki ośrodek religijny. Świątynie spotykaliśmy niemalże na każdym kroku. Do kilku z nich zajrzeliśmy, a niektóre nawet nas urzekły... :)


Kościół św. Piotra i Pawła w Wilnie

Myślę, że nikogo nie zdziwi, że to właśnie ten kościół przedstawiam Wam jako pierwszy.  Jest to prawdziwa perełka wśród wileńskich świątyń. Chociaż z zewnątrz całkiem niepozorny, wewnątrz skrywa prawdziwe piękno. Uwierzcie - zdjęcia i tak nie oddają rzeczywistości.

wilno, litwa, wileńskie kościoły

W miejscu świątyni stał dawniej drewniany kościół, który spłonął w pożarze, a po odbudowaniu został ponownie zniszczony podczas najazdu rosyjskiego. Fundatorem obecnej świątyni był Michał Kazimierz Pac.

litwa, wilno, kościoły w wilnie


To co wyróżnia kościół św. Piotra i Pawła to niewątpliwie jego wystrój. Niesamowite wnętrze ozdobione jest ponad dwoma tysiącami rzeźb o tematyce biblijnej, historycznej i mitologicznej. 

wilno, litwa, kościoły w wilnie


wilno, litwa, kościoły w wilnie


Kryształowy żyrandol w kształcie łodzi jest upamiętnieniem zatonięcia głównego ołtarza o kryształowych kolumnach podczas transportu z Włoch. 

wilno, litwa, kościoły w wilnie
"Biała" barokowa świątynia z całą pewnością zasługuje na miano wizytówki Wilna. Szczerze polecam, nawet osobom, które nie są miłośnikami architektury sakralnej. To miejsce niepowtarzalne i urzekające.
Kościół św. Anny

Kościół św. Anny to kościół, który według opowiadań, tak spodobał się Napoleonowi podczas wyprawy na Moskwę, że z chęcią przeniósłby go do Paryża.
Kościół wybudowany został na przełomie XV i XVI wieku w stylu późnego gotyku. Nękany przez pożary był kilkukrotnie remontowany. Kościół św. Anny (odwrotnie niż kościół św.Piotra i Pawła) większe wrażenie robi na zewnątrz niż w środku. 
wilno, litwa, kościoły w wilnie

Wchodząc do świątyni można odnieść wrażenie, że zatrzymał się tutaj czas...


wilno, litwa, kościoły w wilniePomimo mojej miłości do gotyckiej architektury, większe wrażenie zrobił na mnie kościół św. Piotra i Pawła.  Jednak kościół św. Anny mocno wyróżnia się na tle innych świątyń w Wilnie i na pewno warto go zobaczyć.
Kościół św. Rafała


wilno, litwa, kościoły w wilnie


Kościół usytuowany jest na pagórku nad Wilią, dlatego też, pomimo niewielkich rozmiarów, jest doskonale widoczny.  w 1703 r. ufundował go Michał Koszyc, a ostatecznie ukończony został w 1740 roku.
Dwukrotnie zniszczony przez wojny. Pierwszy raz w 1812 podczas wojny Napoleona z Moskwą. Następnie 22 czerwca 1941 roku na kościół (który pełnił wtedy schronienie dla wielu ludzi) spadła bomba, która przebiła sklepienie i posadzkę i wpadła do podziemi. 
Kościół św. Kazimierza

Jest pierwszym barkowym kościołem Litwy. Został wzniesiony w latach 1604-1618 jako dar wotywny za kanonizację św. Kazimierza Jagiellończyka. Kościół wzorowany był na rzymskim kościele Il Gesu. 

wilno, litwa, kościoły w wilnie

Sobór Przeczystej Bogarodzicy (Zaśnięcia NMP)

Pierwsza świątynia w tym miejscu została ufundowana w 1346 roku przez Księżną Juliannę, żonę Wielkiego Księcia Olgierda. W XVI wieku cerkiew przebudował książę Konstanty Ostrogski. W XVIII wieku cerkiew spłonęła, a po odbudowaniu - zbombardowana podczas insurekcji kościuszkowskiej. Świątynia nie została odremontowana. W 1808 roku została odkupiona przez Uniwersytet Wileński, który w jej murach założył bibliotekę, muzeum i salę prosektoryjną.
Obecna cerkiew pochodzi z 1868 roku, jednak pod tynkiem zawiera fragmenty gotyckich murów z XVI w. W jej wnętrzu znajdują się tablice pamiątkowe żołnierzy rosyjskich poległych w Powstaniu styczniowym.

cerkiew, cerkiew w wilnie, wilno, kościoły w wilnie


cerkiew, cerkiew w wilnie, kościoły w wilnie
Cerkiew Świętej Paraskiewy - Cerkiew Piatnicka

Pierwsza cerkiew w tym miejscu została wzniesiona w 1346 roku, jako najstarsza murowana chrześcijańska świątynia w Wilnie. Wielokrotnie niszczona przez pożary, zaniedbywana. W obecnej postaci odbudowana została w 1864 roku. Po II wojnie światowej umieszczono w niej muzeum ludowego malarstwa. Dopiero od 1990 roku gospodarzem cerkwi jest eparchia wileńska i litewska Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.


Kościół Wniebowstąpienia Pańskiego

Kościół został wzniesiony na Górze Zbawienia w latach 1695-1730. Po przebudowie w latach 1751-1756 kościół zyskał niepowtarzalny, rokokowy wystrój elewacji. Pierwszych poważnych szkód dokonały wojska francuskie w 1812 roku. Po powstaniu listopadowym w kościele znajdowało się więzienia, a następnie koszary. Przez kilka lat pozostawał zamknięty, niestety po jego otwarciu 1862 roku nie udało się przywrócić jego dawnej świetności. Po wojnie kościół został ponownie zamknięty i niszczeje do dziś. A szkoda, bo budynek ma niesamowity potencjał. 

wilno, litwa, kościoły w wilnie


Cerkiew Ikony Matki Bożej "Znak" - Cerkiew Znamieńska

Cerkiew została wzniesiona w 1903 roku, a miejsce budowy zostało wybrane celowo. Miała ona wizualnie zamykać jedną z głównych ulic miasta i zdominować stojącą przy niej katedrę katolicką.
Cerkiew to przykład stylu bizantyjsko-rosyjskiego.

W kolorowym wnętrzu cerkwi znajduje się ikonstas, w którym oryginalne ikony zostały zastąpione kopiami.Karaimska Kienesa

Karaimski dom modlitwy powstawał w latach 1913-1922 według projektu Michaiła Prozonowa. Wybudowana została w stylu mauretańskim, na wzór Pawilonu Królewskiego w Brighton w Wielkiej Brytanii.
Wnętrze kienesy podzielone jest na trzy części: główną salę modlitewną dla mężczyzn, galerię dla kobiet oraz przedsionek. Obok kienesy w Trokach, jest jedną z dwóch czynnych kienes karaimskich na Litwie.Kościół św. Jakuba i Filipa

Barokowa świątynia, wybudowana dla zakonu dominikanów w latach 1690-1737, w późniejszych latach kilkukrotnie odnawiany.

kościoły w wilnie, wilno, litwa

kościoły w wilnie, wilno, litwa

Katedra Wileńska

Słów kilka na temat tego arcydzieła klasycyzmu znajdziecie w notce o naszym jednym dniu w Wilnie ;)

wilno, litwa, kościoły w wilnie, atrakcje wilna


Krótko podsumowując - Kościół św. Piotra i Pawła oraz Kościół św. Anny to miejsca, które (zaraz po Katedrze wileńskiej) warto zobaczyć będąc w Wilnie. Jednak dla mnie najciekawszym miejscem pozostanie Cmentarz na Rossie. 


*

A Wam który wileński kościół podoba się najbardziej? I czy w ogóle lubicie architekturę sakralną?


Pozdrawiam Was ciepło!
I zapraszam na kolejne posty o Wilnie, na jeden z nich, sama czekam z niecierpliwością :)))


You May Also Like

5 komentarze

 1. Piękna jesień <3 Niesamowicie zazdroszczę, chciałabym tam kiedyś się wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Miło powspominać. Wrócę tu jeszcze, bo nie mam już czasu na więcej. Jutro wyjeżdżam na parę dni, ale po powrocie postaram się wszystko obejrzeć :)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję i zapraszam, wkrótce pojawią się nowe posty :)) I życzę spokojnego, udanego wyjazdu :)

   Usuń
 3. W kościele Piotra i Pawła spędziłam chyba z półtorej godziny, w ogóle nie chciałam wychodzić. Mam grafikę nawet na ścianie, przepiękne miejsce. Kościół Św. Anny ma swój urok, ale rzeczywiście w środku dość skromny :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Genialny klimat zdjęć, cmentarz robi wrażenie!

  OdpowiedzUsuń